Stal czarna

Oznaczanie stali wg PN-EN

Według normy PN-EN 10027 istnieją dwa systemy oznaczania stali: symbolowy i cyfrowy. System symbolowy zawiera zasady oznaczania stali za pomocą symboli głównych i dodatkowych. Symbole główne wskazują na zastosowanie, własności mechaniczne lub właściwości fizyczne stali oraz jej skład chemiczny. Symbole dodatkowe wskazują na gatunki stali i cechy wyrobów stalowych, przy czym występują dwie grupy symboli dodatkowych.

Symbole główne są następujące: S – stale konstrukcyjne, P – stale pracujące pod ciśnieniem, L – stale na rury przewodowe, E – stale maszynowe wytwarzane w postaci rur. Za tymi symbolami umieszcza się liczbę wyrażającą minimalną granicę plastyczności w MPa dla najmniejszego zakresu grubości wyrobu, np. S235, P235, L355, E410. Dalsze symbole główne to: B – stale do zbrojenia betonu (po symbolu B podaje się minimalną wartość Re w MPa, np. B500), Y – stale do betonu sprężonego (po Y podaje się minimalną wartość Rm w MPa), R – stale na szyny lub w postaci szyn (po R podaje się minimalną wartość Rm w MPa), H – stale na wyroby płaskie walcowane na zimno i przeznaczone do kształtowania na zimno (po H podaje się minimalną wartość granicy plastyczności Re w MPa, np. H450, lub minimalną wytrzymałość na rozciąganie Rm w MPa poprzedzoną literą T, np. HT1000), D – stale na wyroby płaskie ze stali miękkich do kształtowania na zimno (za symbolem D mogą być umieszczone litery: C – dla wyrobów płaskich walcowanych na zimno, D – dla wyrobów płaskich walcowanych na gorąco przeznaczonych do kształtowania na zimno, X – dla wyrobów bez określenia rodzaju walcowania i dodatkowo dwie cyfry charakteryzujące stal, np. DD12, DX03), T – stale na wyroby walcowane (taśmy i blachy opakowaniowe) z blachy ocynowanej (za T w przypadku wyrobów o jednokrotnie redukowanej grubości umieszcza się literę H, a za nią liczbę wyrażającą nominalną twardość, np. TH52; w przypadku wyrobów o dwukrotnie redukowanej grubości podaje się liczbę określającą nominalną wartość granicy plastyczności, np. T650), M – stale elektrotechniczne (za symbolem M mogą być umieszczone:

  • liczby określające wymaganą maksymalną stratność i nominalną grubość wyrobu (oddzielone poziomą kreską),
  • litera charakteryzująca rodzaj blachy lub taśmy elektrotechnicznej.

Symbole główne wskazujące na skład chemiczny stali stosuje się do oznaczania stali:

  • niestopowych (oprócz automatowych) zawierających mniej niż 1% manganu; w tym przypadku znak stali składa się z litery C i liczby określającej wymaganą
  • średnią zawartość węgla pomnożoną przez 100, np. C45,
  • niestopowych o średniej zawartości manganu ≥ 1 %,
  • niestopowych stali automatowych,
  • stopowych stali (za wyjątkiem szybkotnących) o zawartości każdego pierwiastka
  • stopowego < 5%,
  • stopowych (oprócz stali szybkotnących), które zawierają przynajmniej jeden pierwiastek stopowy ≥ 5%; w tym przypadku znak stali składa się z litery X na początku, natomiast pozostałe zasady tworzenia znaków stali są takie same jak poprzednio, z tym, że jeżeli występują pierwiastki o tej samej zawartości, to umieszcza się je w oznaczeniu w kolejności alfabetycznej (np. X40CrMoV5-l-l),
  • szybkotnących – znak stali składa się z liter HS i liczb oznaczających zawartości pierwiastków stopowych w procentach w następującej kolejności: wolfram, molibden, wanad, kobalt (W-Mo-V-Co); liczby oddziela się poziomymi kreskami (np. HS6525).

Stale gorącowalcowane

Gatunki od DD11(1.0332), DD13(1.0335), DD14(1.0389) podlegają walcowaniu na gorąco. Nazywa się je również stalami miękkimi i charakteryzują się doskonałą odkształcalnością. Mogą być stosowane do głębokiego tłoczenia i zginania. Właściwości mechaniczne poszczególnych miękkich stali gatunki charakteryzują się granicą plastyczności i wytrzymałością na rozciąganie oraz gwarantowanym minimalnym wydłużeniem. Właściwości tej stali czynią ją idealną do dalszego przetwarzania licznych produktów końcowych takie jak części tłoczone, ciągnione, rury, sprzęt rolniczy itp.

Stale do obróbki plastycznej na zimno

Są to stale konstrukcyjne stopowe, produkowane w procesie walcowania termomechanicznego. Są to stale do formowania na zimno. Zaliczane do grupy stali wysokowytrzymałościowych i są wytwarzane zgodnie w wymaganiami normy EN 10149-2. Charakteryzują się łatwą podatnością na gięcie i cięcie oraz są stosunkowo łatwo spawalne, przy jedoczesnym zachowaniu wysokiej wytrzymałości.
Są odporne na pękanie, rozciąganie i odkształcenia, również w wysokich temperaturach, dlatego znajdują zastosowanie w produkcji tych elementów konstrukcyjnych, którym stawia się podwyższone wymagania wytrzymałościowe.

 Stale walcowane na zimno

Gatunek niskowęglowej stali, co oznacza, że zawiera niewielkie ilości węgla. To sprawia, że jest łatwa do obróbki mechanicznej i spawania, co jest istotne w wielu zastosowaniach. Jest bardzo formowalna, co oznacza, że może być poddawana różnym procesom obróbki, takim jak gięcie, tłoczenie, wyciskanie i tłoczenie. To sprawia, że jest odpowiednia do produkcji różnych kształtów i elementów.

Zastosowanie:

  • budownictwo
  • przemysł AGD
  • przemysł stolarski
  • przemysł elektromaszynowy

 

Norma DIN EN 10130 zawiera 5 innych gatunków stali: DC03 (1.0347), DC04 (1.0338), DC05 (1.0312), DC06 (1.0873) i DC07 (1.0898), jakość powierzchni jest podzielona na 2 typy: DC01 -A i DC01-B. Ponadto stal ta jest również stosowana w warunkach cynkowania galwanicznego. Oznaczenie stali to DC01+ZE (lub 1.0330+ZE), a normą jest EN 10152.

Znaczenie i definicja

  • D: (Rysowanie) wyrobów płaskich do formowania na zimno
  • C: Walcowane na zimno
  • DC01: Jakość rysunku
  • DC03: Jakość głębokiego tłoczenia;
  • DC04, DC05: Specjalna jakość głębokiego tłoczenia;
  • DC06: Wyjątkowa jakość głębokiego tłoczenia;
  • DC07: Bardzo głęboka jakość rysowania.

Stal mikrostopowa walcowana na zimno

Walcowana na zimno stal mikrostopowa, nadaje się do formowania na zimno. Do tej grupy produktów przypisane są gatunki HC180Y/B, HC220Y/I/B, HC260Y/I/B/LA, HC300I/B/LA, HC340LA, HC380LA, HC420LA, HC460LA i HC500LA. Gatunki stali mikrostopowych poddawane są rozdrobnieniu ziarna i utwardzaniu wydzieleniowemu. Staranne wykorzystanie materiałów stopowych zapewnia wysoką wytrzymałość mechaniczną i dobrą spawalność. Stal węglowo-manganowa łączy w sobie wysoką wytrzymałość z wyjątkową odkształcalnością dla prawie wszystkich trudnych zastosowań związanych z formowaniem na zimno. Stale IF o wysokiej wytrzymałości (Y) Podobnie jak miękkie stale IF, stale IF o wysokiej wytrzymałości mają wyjątkowo niską zawartość węgla i są stabilizowane tytanem i/lub niobem.

Asortyment